• تهران, انتهای خیابان خالد اسلامبولی, خیابان 39, پلاک 22, طبقه سوم
EhsanSanatPasargad L

تماس با ما

021-28424312

ایمیل

info@ehsansanatpasargad.com

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 9 تا 17

مقایسه کامپیوتر صنعتی با PLC و PAC

مقایسه کامپیوتر صنعتی با PLC و PAC

یک نگاه اجمالی به کنترلرها و بررسی فاکتورهای لازم برای انتخاب یکی از آنها

تاریخچه:

PLCها ابتدا در دهه ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰ معرفی شدند. آنزمان هدف جایزگزین کردن تابلوهای رله سوپیج و حجم زیادی از سیم ها با یک راه حل موثر و جمع وجور بود. بعدها در سال ۱۹۸۰, PLCها در صنایع نوشیدنی, غذایی و اتومبیل بطور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت.

Modicon 084, اولینPLC جهان که در سال ۱۹۶۹ معرفی شد. تصویر از شرکت آلن برادلی

هر چقدر که سیستمها پیچیده تر میشدند, توان محاسباتی و قابلیتهای پیشرفته تر مورد نیاز می شد. همین امر باعث بوجود آمدن تجهیزات جدیدی بنام PAC (مخفف کنترلر اتوماسیون قابل برنامه ریزی) گردید. بطور کلی, PAC ها تمام قابلیتهای PLC را دارند اما برنامه نویسی آنها مبتنی بر C یا C++ است. PAC ها طراحی شده اند تا بیشتر مدولار باشند.

برای سیستمهای گسسته با تعداد زیادی ورودی/خروجی هایی که باید مدیریت شوند, PACها بخاطر نوع طراحی شان, بعنوان گزینه مناسبتر نسبت به PLCها در نظر گرفته میشوند. با وجود اینکه PLC و PACها در ابتدا بعنوان قطعات متفاوت در نظر گرفته می شوند, اما واقعیت اینست که تفاوتشان بسیار کم است و بیشتر وقتها هم دیگر را هم پوشانی میکنند.

روند نوآوری PLC بیان میکند که آنها بزودی قادر به انجام بسیای از عملکردهای PACها خواهند بود و همین امر باعث میشود مرزهای بین این دو بیشتر ناپدید شود.

PLC مدل S7-1500 شرکت زیمنس

پنل پی سی ها ابتدا در اواخر 1980 معرفی شدند و باعث بوجود آمدن نسل جدیدی از کنترلرها بنام پی سی های صنعتی یا IPC شدند. قابلیت کنترل یک ماشین و نمایش وضعیت و تمامی پارامترهای ماشین روی یک قطعه, اصلی ترین نوآوری عصر بشمار میرفت. بعدها در اوایل 1990, هر چقدر که فرآیند تولید بیشتر اتوماتیک میشد, توجه به شبیه سازی روی PLC نیز افزایش می یافت.

تست و آزمایش برنامه قبل از به اجرا درآوردن آن روی یک سیستم در حال کار روی خط تولید, یک نیاز بود. هر چقدر که تحقیقات پیشرفت میکرد, امکان نوشتن برنامه های کاربردی که بتوانند  اولویت های اپراتوری دستگاه را تغییر دهند, امکان پذیرتر میشد و همین امر باعث میشد سافت پی ال سی ها بتوانند کنترل ماشین را مستقیما بدست بگیرند. با این وجود برای چندین سال بعد, نسبت به اطمینان ناپذیری های گزارش شده در خصوص سافت پی ال سی هایی که با ویندوز و لینوکس کار میکردند, سیستمهای عامل مذکور برای این منظور در نظر گرفته نشد.

برای ده سال بعد, هر چقدر که سیستم های عامل با ثبات تری منتشر میشد, توان محاسباتی بصورت نمایی رشد کرد و نسخه های سیستم عامل کمپکت توسعه یافت. بازار IPC, دوباره رشد کرد و اخیرا به کمک پیشرفتهای موفقیت آمیز نظیر معرفی Windows10 IoT, پیش بینی رشد از تمام IPC ها بهتر بنظر می رسد.

کامپیوتر صنعتی امرن
کامپیوتر صنعتی امرن مدل NYB که با Windows 10 IoT Enterprise کار میکند.

 با افزایش تعداد و پیچیدگی سیستم های مکانیزه و با بهبود مدیریت و ایمنی داده ها, فروشندگان و طراحان مطمئن تر شده و بتدریج از رویه ایزوله کردن سیستم از دنیای خارج دور می شوند. این امر باعث بوجود آمدن نسل بعدی داده های بزرگ و یادگیری ماشین می شود.

اهمیت انتخاب کنترلر

برای انتخاب اینکه کدام کنترلر مناسب است, ابتدا باید سایز پروژه اتوماسیون را در نظر گرفت. برای ماشین های کوچک با چند ورودی/خروجی, PLCها گزینه پیش فرض خواهند بود درحالیکه برای پروژه های بزرگتر با تعداد ورودی/خروجی بیشتر, PAC را بیشتر ترجیح میدهند. IPC را موقعی انتخاب میکنند که بخواهند از مزایایی تجسم پنل پی سی استفاده بیشتری بکنند. برای مدت طولانی, مشخص نبود کدام اپلیکیشن برای انتخاب پی سی تعبیه شده روی یک PLC, مناسب است. در بیشتر مواقع, استفاده یا عدم استفاده از یک IPC بیشتر تصمیم احساسی بوده است.

از آنجاییکه این ایده های اساسی هنوز امروز هم بکار می روند, فاکتورهای زیادی هست که باید در نظر گرفت. دانش و تجربه بسیار زیادی که در طول سالها توسط هزاران محقق, مهندس و کاربران در سراسر جهان جمع آوری شده, وجود دارد. اکنون می بینیم که PLCها قطعات بسیار قدرتمندی هستند, همچنین به IPCها برای به راه انداختن ماشین آلات مان اعتماد میکنیم. اکنون ترس بسیار بسیار کمتری از ویروس یا از کار افتادن یک کنترلری که با ویندوز کار میکند, وجود دارد. سیاستهای ایمنی برای اطمینان از پیوستگی کار, لحاظ می شود.

عامل دیگری که روی تصمیم ما اثر میگذارد,  سطح صنتعی است که یک شرکت یا یک مشتری دوست دارد بعنوان استانداردهای اتوماسیون خود انتخاب کند. این استانداردها میتوانند برند کنترلر و در نتیجه نوع کنترلر در دسترس را هم مشخص کند. این چیزی بیشتر از یک روند طبیعی بازار نیست. شرکتها میخواهند که استانداردها و مستندات خود را داشته باشند

انوع کنترلرهای صنعتی بیشتر از پیش با هم ادغام میشوند

محبوبیت IPC ها گسترش می یابد و تخمین زده میشود که بازار آنها حدود 7% در چهار سال بعد رشد کند.  این امر به معنای کاهش استفاده از PLCها نیست. در حقیقت برای آینده قابل پیش بینی, هر سه نوع کنترلرهای ذکر شده, قابلیت ها و توان خود را توسعه خواهند داد و نتیجتا در بازار باقی می مانند. حتی اگر همپوشانی که قبلا هم به آن اشاره شد, داشته باشند, کنترلرها با یکدیگر رقابت نمیکنند. در حقیقت روند بسمت ادغام بیشتر کنترلرها حرکت میکند.

یک طرح اتوماسیون انبار مربوط به شرکت Bastian Solutions

صنایع ممکن است شاهد سیستم های اتوماسیون کاملی باشند که از تمامی انواع کنترلرها استفاده کرده باشند. برای مثال, یک سیستم اتوماسیون انبار میتواند با PLC  برای کنترلر نوارنقاله های ورودی/خروجی, PACها برای کنترلر گسسته بالابرهای استکر و IPCها برای برنامه کاربردی اصلی و ارتباط با ERP کنترل شود.

نویسنده: Antonio Armenta – فوریه 26 – 2021

ترجمه: واحد فنی شرکت احسان صنعت پاسارگاد

اگر علاقمند به دریافت لیست آخرین مقالات منتشر شده روز دنیا در صنعت برق و اتوماسیون هستید, کافی است در لیست مخاطبین شرکت احسان صنعت پاسارگاد ثبت نام کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات ما


پلتفورم Sysmac Studio شرکت امرن
 • 18
 • مهر
 • پلتفورم Sysmac Studio شرکت امرن

  پلتفورم OMRON Sysmac برای کنترل ماشین آلات شرکت امرن با ارائه نسل جدید کنترلرهای ماشین گام بزرگی در جهت ارتقاء سیستم های ...

  5 عامل ایجاد خرابیهای رایج در ماشین آلات صنعتی
 • 26
 • مهر
 • 5 عامل ایجاد خرابیهای رایج در ماشین آلات صنعتی

  5 عامل ایجاد خرابیهای رایج در ماشین آلات صنعتی خرابی در ماشین آلات صنعتی میتواند باعث توقف غیر منتظره, ضرر تولید و حتی ...

  مقایسه کامپیوتر صنعتی با PLC و PAC
 • 27
 • مهر
 • مقایسه کامپیوتر صنعتی با PLC و PAC

  مقایسه کامپیوتر صنعتی با PLC و PAC یک نگاه اجمالی به کنترلرها و بررسی فاکتورهای لازم برای انتخاب یکی از آنها تاریخچه: PLCها ...

  موارد مطرح در طراحی و راه اندازی سیستم اتوماسیون صنعتی یک کارخانه
 • 28
 • مهر
 • موارد مطرح در طراحی و راه اندازی سیستم اتوماسیون صنعتی یک کارخانه

  در دنیای امروزی, تکنولوژی امکانات بی نظیری برای بهبود روند نظارت بر کارخانه ها را برای مدیران به ارمغان آورده است. نظارتی که ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  28424312 - 021

  واتس آپ

  09336903097

  آدرس

  تهران, انتهای خیابان خالد اسلامبولی, خیابان 39, پلاک 22, طبقه سوم.

  پست الکترونیک

  info@ehsansanatpasargad.com

  برچسب ها