• تهران, انتهای خیابان خالد اسلامبولی, خیابان 39, پلاک 22, طبقه سوم
EhsanSanatPasargad L

تماس با ما

021-28424312

ایمیل

info@ehsansanatpasargad.com

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 9 تا 17

موارد مطرح در طراحی و راه اندازی سیستم اتوماسیون صنعتی یک کارخانه

در دنیای امروزی, تکنولوژی امکانات بی نظیری برای بهبود روند نظارت بر کارخانه ها را برای مدیران به ارمغان آورده است. نظارتی که باعث بهبود مستمر فرایند تولید و افزایش بهره وری در کارخانجات می شود. امکاناتی نظیر اینترنت اشیاء که ده سال پیش وجود نداشتند.بعنوان مثال در خط تولید, اینترنت اشیاء و ماشین آلات متصل بهم, فرایند توسعه را بسیار شفاف کرده اند. استفاده از بستر اینترنت و نرم افزارهای مانیتورینگ جامع  در کارخانجات, این امکان را به مدیران میدهد تا براحتی و با جزئیات بیشتر به اطلاعات روند تولید دسترسی داشته باشند و نظارت موثر خود را به انجام برسانند.

سیستم نظارت و مانیتورینگ کارخانه

در هر مجموعه تولیدی, هر چقدر راندمان و بهره وری در مرکز توجه مدیران قرار بگیرد, سیستم های اتوماسیون صنعتی مدرن و رباتیک پیشرفت نقش محوری را بازی میکنند. بسیاری از ماشین آلات و ابزارآلات اتوماتیک شده میتوانند دربهینه ترین سطح ممکن عمل کنند و با حذف خطاهای انسانی و کاهش زمانهای مرده ایستگاههای کاری, شرایط تولید را بهبود ببخشند. برای کارهای تکراری, روبات ها به کمک کارگران می آیند تا از سنگینی وظایف کاریشان بکاهند. علاوه بر بهبود روند تولید, سیستم های اتوماسیون در جاهایی که برای انسان خطر آفرین هستند, نقش بسیار مهمی بازی می کنند.

بدین ترتیب نظریه کوبوتها (Cobots) یا روباتهای همکار مطرح میشود. آنها تجهیزات روباتیک, ابزارآلات و ماشین های هستند که بجای انسانها و بمنظور جایگزین شدن بجای کارگران با هم کار میکنند. این امر یک رویکرد هم افزا برای اتوماسیون و بهینه سازی کارخانجات آینده بشمار می رود.

با وجود تمام مزایایی که این تکنولوژیها برای کارخانجات به ارمغان می آورد, موضوعاتی وجود دارد که باید قبل از پیاده سازی آنها در خطوط تولید و کارخانجات در نظر گرفت.

از کوچک به بزرگ شروع کنید

اتوماسیون صنعتی میتواند بسیار هزینه بر باشد که البته همه به این امر واقف هستیم. علاوه بر هزینه, زمان و کار مهندسی زیادی برای طراحی مجدد یک کارخانه مورد نیاز است. بهمین خاطر بهتر است از پروژه های کوچکتر برای تغییرات بزرگتر شروع کنید. یک مرحله یا فرایند تولیدی که نقش موثری در فرایند کلی داشته باشد را انتخاب کنید. با اینکار همزمان با اجرای پروژه, موارد جانبی دیگر را هم در نظر میگیرید و با انجام هزینه و بدست آوردن مزایای آن وارد مراحل بعدی اتوماسیون میشوید.

هرچقدر با مراحل کاری اتوماسیون صنعتی و نتیجه عملکرد آن در فرایند تولید بیشتر آشنا میشوید, بهتر میتوانید فرایندها و ماشین آلات دیگر را درگیر آن کنید و البته همانطوریکه قبلا ذکر شد, بهتر است این مسئله مرحله به مرحله بررسی و اجرا شود.

برای رشد و توسعه برنامه ریزی کنید.

چنانچه در حال ساخت یک کارخانه یا خط تولید جدید هستید, قطعا برای آن برنامه ریزی میکنید. و اگر در حال ارتقاء کارخانه فعلی باشید, باید یکسری محدودیتهای موجود را هم در نظر بگیرید. قطعا به صرفه نیست که کل ماشین آلات را کنار بگذارید یا تمام تجهیزات را یک به یک عوض کنید. برای این منظور باید از ظرفیت موجود با حفظ آینده نگری لازم, حداکثر استفاده را ببرید. شاید بهتر باشد یکسری فرآیندهای دستی را اتوماتیک کنید. یا جاهایی که کارگران یا اپراتورها نقش مهمی در تصمیم گیری دارند, با طراحی سیستم اتوماسیون, نقش آنها را در تصمیم گیری به حداقل ممکن برسانید و خطاهای انسانی را به تا حد ممکن حذف کنید.

اتوماسیون کارخانه

جمع آوری اطلاعات عملکرد ماشین آلات

پیاده سازی سیستم های جمع آوری داده ها در سطح ماشین آلات, میتواند بعنوان نظارت نامحسوس اتوماتیک در کارخانه عمل کند. در یک خط تولید, هر گونه اطلاعات جمع آوری شده میتواند مهم باشد. اینکه یک دستگاه چه زمانی و به چه دلیلی ازکار افتاده باشد و چه مدت طول کشیده تا مشکل بوجود آمده رفع گردد, میتواند اطلاعات مهمی در خصوص مدیریت خط تولید به کارفرما بدهد. اتوماسیون فقط به کمک کارفرما نمی آید. داده های خروجی تولید میتواند مستقیما در بانک اطلاعاتی SQL ذخیره گردد تا از آنها بتوان در سیستم ERP کارخانه استفاده کرد. بدین ترتیب, هر بخشی از کارخانه اعم ازمدیریت, سرپرستی تولید, حسابداری, برنامه ریزی, تعمیرات و نگهداری, بازاریابی و فروش و … میتواند بسهم خود برداشت مناسبی از اطلاعات جمع آوری شده بنماید. ارائه گزارشات نموداری و تحلیلی از داده های جمع آوری شده, میتواند جلوی اشتباهات بسیاری را بگیرد و پاسخ بسیاری از سئوالات بدون جواب کارخانه را بدهد.

scada

مانیتورینگ و نظارت عملیاتی

طراحی یک سیستم مانیتورینگ مناسب میتواند اطلاعات ارزشمندی از فرایند تولید را به اپراتور دستگاه منتقل کند و او را در مدیریت هر چه بهتر دستگاه یا خط تولید کمک کند. در این بخش, طراحی گرافیک متناظر با خط تولید واقعی, فاکتور مهمی خواهد بود و طبیعتا وقت و انرژی بیشتری برای طراحی و اجرا می طلبد. طراحی سیستم رابط کاربر و ماشین, بیشتر هنر میخواهد. خوشبختانه ابزارهای کافی برای این منظور در دسترس طراحان و مهندسین اتوماسیون قراردارد. تمامی نرم افزارهای مانیتورینگ, کتابخانه های گرافیکی مخصوص بخود را دارند. علاوه برآنها, می توانید گرافیک مورد نظر خود را به کتابخانه نرم افزار اضافه نموده و از آن استفاده کنید. برنامه نویسی یک سیستم کنترل میتواند ابزارهای موثری در کاهش خطای اپراتوری به وی ارائه دهد. صرفا راه اندازی صرف یک ماشین, ملاکی برای اتوماسیون صنعتی نیست. صفحه بندی سیستم مانیتورینگ, مدیریت و نمایش آلارم ها, ارائه اطلاعات مقتضی به کاربر حین تولید و همچنین ارائه اطلاعات مربوط به رفع عیب دستگاه هنگام وقوع آلارم در خط تولید می تواند کیفیت طراحی و اجرای سیستم مانیتورینگ را بالا ببرد.

مانیتورینگ کارخانه

سیستم کلاینت / سرور

هر چقدر مقیاس پروژه کنترل و اتوماسیون بالاتر برود, سرور مرکزی ارزش بیشتری پیدا میکند. منظور از سرور مرکزی, کامپیوتری است که هسته اصلی نرم افزار مانیتورینگ روی آن نصب و اجرا میشود. طبیعتا کاربران نهایی این سیستم شامل طیف متنوعی از کارمندان یک کارخانه با سطح دسترسی متفاوت خواهند بود. بعنوان مثال اپراتور اتاق فرمان وظیفه هدایت و نظارت بر روند تولید را بر عهده دارد. سرپرست تولید در نگاه اول درگیر اپراتوری سیستم نیست و اطلاعات کلی فرایند تولید از قبیل وضعیت مواد اولیه, مخازن وسیلوها, اطمینان از سلامت کلی خط تولید و میزان خروجی آن را پیگیری میکند. چنانچه اتفاق بحرانی در خط تولید بیافتد, سرپرست تولید همزمان با اپراتور باید از وقوع بحران باخبر شود تا بتواند مدیریت صحیحی را متناسب با وظایف تعریف شده اش, اعمال کند. برای قسمت حسابداری, وضعیت میزان موجودی مواد اولیه, میزان مصرف مواد اولیه درهر بچ تولید, میزان محصولات خروجی هر شیفت و هر روز و مواردی از این قبیل اهمیت پیدا میکند. برای مدیریت, نظارت بر کل کارخانه از طریق داشبورد مدیریتی طراحی شده که در آن اطلاعات مورد نیاز مدیریت مجموعه گنجانده می شود, مطلوب خواهد بود. همانطوریکه متوجه شدید, در این سیستم, یک کامپیوتر مرکزی باید به بخشهای مختلف بصورت همزمان پاسخ بدهد. به هر کدام از کاربران فوق که در صدد استفاده از اطلاعات سرور بصورت آنلاین باشند, یک کلاینت گفته میشود. هر کلاینت میتواند با استفاده از کامپیوتر, گوشی موبایل و یا تبلت با سرور ارتباط داشته باشد. بمحض برقراری ارتباط, نام و کلمه عبور خود را وارد میکند و سپس متناسب با سطح دسترسی تعریف شده روی سرور, می تواند به اطلاعات مورد نظر دسترسی پیدا کند.

کلاینت سرور

برند تجهیزات کنترلی

همانطوریکه ذکر شد سیستم اتوماسیون کلی کارخانه شامل ماشین آلات و ابزارآلات متعددی است که بنحوی میتوانند با هم یا با سرور مرکزی کارخانه ارتباط برقرار کنند. هر کدام از اجزاء تشکیل دهنده, خود دارای سیستم کنترل جداگانه ای است. اینجاست که برند و تیپ کنترلر استفاده شده در هر ماشین اهمیت پیدا میکند. موارد متعددی در این خصوص مطرح است که بعضی از آنها عبارتند از:

 •    – تنوع محصولات استفاده شده در تابلوی کنترل ماشین آلات چقدر است؟ محصولات چند شرکت در داخل تابلوهای کنترل در حال کار هستند؟
 •     – آیا برای برندهای استفاده شده در تابلوهای کنترل, خدمات پشتیبانی و پس از فروش در شهر یا کشوری که کارخانه در آن پیاده سازی شده است, وجود دارد؟
 •    – آیا محصولات استفاده شده در تابلوهای کنترل در صورت خرابی براحتی قابل تهیه هستند؟

اینها سئوالات مهمی هستند و بهتر است هنگام تهیه ماشین آلات و یا هر گونه تجهیزات دیگری برای کارخانه, مد نظر قرار گیرند.

برند تجهیزات کنترلی

مستندات فنی

متاسفانه برخی از کارفرمایان یا صاحبان سرمایه هنگام ایجاد کارخانه جدید یا خرید ماشین آلات جدید, توجه کمتری به مستندات فنی ماشین آلات میکنند. در خصوص سیستم های اتوماسیون صنعتی, بیشتر نقشه های برق, دفترچه های نگهداری و نصب وراه اندازی ماشین آلات و همچنین داشتن نسخه پشتیبان از برنامه کنترلر ماشین که معمولا PLC است, می باشد. ممکن است برخی از سازندگان ماشین آلات از دادن نسخه پشتیبان نرم افزار PLC یا کنترلر نصب شده روی دستگاه امتناع کنند یا مطالبه هزینه کنند. بهرحال این مسئله, موضوع مهمی است و حتما باید مد نظر قرار گیرد.

مستندات فنی پروژه اتوماسیون صنعتی

کلام آخر

همانطوریکه نشان داده شد, معیارهای متفاوتی برای ارزیابی یک پروژه اتوماسیون صنعتی و مانیتورینگ کارخانه باید انتخاب کرد. یکپارچه بودن سیستم, وجود مستندات فنی, مشاوره درست, انتخاب صحیح قطعات و اجزای پروژه, قابلیت جمع آوری اطلاعات, کیفیت مانیتورینگ فرآیندهای تولید و … از عوامل مهم و اثر گذار در یک پروژه مانیتورینگ و اتوماسیون صنعتی یک خط تولید یا کارخانه بشمار می روند.

شرکت احسان صنعت پاسارگاد, با تکیه بر شرکای تجاری خود از یکسو و 20 سال فعالیت مستمر در زمینه مشاوره, تامین تجهیزات و اجرای پروژه های مانیتورینگ و اتوماسیون کارخانجات از سوی دیگر, آماده ارائه راه حلهای جامع به صاحبان صنایع کشور می باشد.

استفاده از بسترهای نرم افزاری نظیر نرم افزار ZENON شرکت COPA DATA اتریش و همچنین با بهره گیری از سیستم های اتوماسیون صنعتی برندهای معروف دنیا از قبیل امرن, زیمنس, یاسکاوا و … خود پشتوانه محکم دیگری بر کیفیت سیستم های ارائه شده توسط این شرکت می باشد.

 

نویسنده: مهندس جمال صدرالدینی – مدیر عامل شرکت احسان صنعت پاسارگاد

اگر علاقمند به دریافت لیست آخرین مقالات منتشر شده روز دنیا در صنعت برق و اتوماسیون هستید, کافی است در لیست مخاطبین شرکت احسان صنعت پاسارگاد ثبت نام کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات ما


پلتفورم Sysmac Studio شرکت امرن
 • 18
 • مهر
 • پلتفورم Sysmac Studio شرکت امرن

  پلتفورم OMRON Sysmac برای کنترل ماشین آلات شرکت امرن با ارائه نسل جدید کنترلرهای ماشین گام بزرگی در جهت ارتقاء سیستم های ...

  5 عامل ایجاد خرابیهای رایج در ماشین آلات صنعتی
 • 26
 • مهر
 • 5 عامل ایجاد خرابیهای رایج در ماشین آلات صنعتی

  5 عامل ایجاد خرابیهای رایج در ماشین آلات صنعتی خرابی در ماشین آلات صنعتی میتواند باعث توقف غیر منتظره, ضرر تولید و حتی ...

  مقایسه کامپیوتر صنعتی با PLC و PAC
 • 27
 • مهر
 • مقایسه کامپیوتر صنعتی با PLC و PAC

  مقایسه کامپیوتر صنعتی با PLC و PAC یک نگاه اجمالی به کنترلرها و بررسی فاکتورهای لازم برای انتخاب یکی از آنها تاریخچه: PLCها ...

  موارد مطرح در طراحی و راه اندازی سیستم اتوماسیون صنعتی یک کارخانه
 • 28
 • مهر
 • موارد مطرح در طراحی و راه اندازی سیستم اتوماسیون صنعتی یک کارخانه

  در دنیای امروزی, تکنولوژی امکانات بی نظیری برای بهبود روند نظارت بر کارخانه ها را برای مدیران به ارمغان آورده است. نظارتی که ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  28424312 - 021

  واتس آپ

  09336903097

  آدرس

  تهران, انتهای خیابان خالد اسلامبولی, خیابان 39, پلاک 22, طبقه سوم.

  پست الکترونیک

  info@ehsansanatpasargad.com

  برچسب ها