• تهران, انتهای خیابان خالد اسلامبولی, خیابان 39, پلاک 22, طبقه سوم
EhsanSanatPasargad L

تماس با ما

021-28424312

ایمیل

info@ehsansanatpasargad.com

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 9 تا 17

کارخانه هوشمند – نسل چهارم انقلاب صنعتی

کارخانه هوشمند چیست؟

کارخانه هوشمند با هدف دیجیتالی نمودن روند تولید مطرح شده است. یک کارخانه هوشمند, کارخانه ای است که در آن اطلاعات مختلف در سطح تولید از روند تولید, ماشین آلات, دستگاهها و اپراتورهای مختلف جمع آوری می شود. از داده های جمع آوری شده بعدا برای بهینه سازی روند تولید, تهیه نمودارهای آماری و تحلیل آنها استفاده می شود. چنانچه قرار باشد این حجم از اطلاعات از سطح کارخانه جمع آوری و ذخیره شود, موارد دیگری از قبیل هوش مصنوعی, تحلیل داده های بزرگ, محاسبات ابری و اینترنت اشیاء صنعتی وارد میدان می شوند. با اتصال دنیای فیزیکی به دنیای دیجیتال, کارخانه های هوشمند میتوانند بر کل فرایند تولید, از مرحله ورود مواد اولیه تا خروج محصول تولید شده نظارت موثر داشته باشند.

کارخانه هوشمند

نگاهی به تاریخچه تکنولوژی

همانطوریکه در تصویر فوق هم مشخص میشود, تاریخچه صنعت به چهار بخش تقسیم شده است:

1- نسل اول صنعت – 1784

در این دوره استفاده از نیروی بخار و مکانیزاسیون خطوط تولید شکل گرفت.

2- نسل دوم – 1870

در انقلاب دوم صنعتی, بیشتر تمرکز به افزایش تولید, استفاده از خطوط مونتاژ و همچنین بهره گیری از نیروی برق برای تولید مد نظر قرار گرفت.

3- انقلاب سوم صنعتی – 1969

با پیدایش کامپیوترها و پیشرفت الکترونیک, کنترلرهای صنعتی و صنعت اتوماسیون کارخانجات شکل گرفت.

4- نسل چهارم صنعتی – قرن بیست و یکم

امروزه اینترنت و ارتباطات, تکنولوژی ذخیره سازی اطلاعات, محاسبات و فضای ابری, اینترنت اشیاء همه و همه باعث تحولات بنیادی در خطوط تولید و کارخانجات شدند که از آن به عنوان انقلاب چهارم صنعتی یاد میشود.

تکنولوژی نسل 4 صنعت در کارخانه هوشمند

امروزه کارخانجات صنعتی پیشرفته دنیا به این نتیجه میرسند که برای بهبود کارایی سیستم, باید از سطح تولید شروع کنند. جمع آوری داده های تولید شده حین تولید, به منبع بسیار با ارزشی برای تحلیل عملکرد سیستم و بررسی مشکلات ذاتی هر کارخانه تبدیل میشود. چه بسا که بسیاری از اطلاعات ریز و درشت از دید مدیران ارشد دور می ماند و مدیران اجبار به گزارشات دستی تولید شده توسط اپراتورها یا در نهایت گزارشات ورودی/خروجی کارخانه بسنده می کنند و چنانچه اختلاف فاحشی در منطق گزارشات بدست بیاید, هیچ مرجع موثقی برای تحلیل درست سیستم ندارند. خوشبختانه تکنولوزی راهکارهای گسترده ای پیش روی صنعت گران میگذارد. قبل از هر چیز, باید بدانیم که هر اطلاعاتی در سطح تولید, با ارزش است. اینکه یک دستگاه چه زمانی شروع به کار میکند, چه زمانی متوقف میشود, آیا بنا به تصمیم اپراتور متوقف شده است یا خطایی در سیستم باعث توقف آن شده است؟ در اینصورت دقیقا چه عاملی باعث توقف خط تولید شده است. مرحله بعدی, پیگیری رفع مشکل است. اینکه چقدر طول میکشد تا دستگاه دوباره شروع به کار بکند. روند تعمیرات دستگاه به چه صورت بود؟ آیا قطعه ای تعویض شد یا تنظیماتی روی دستگاه انجام گرفت؟ اینها سئوالاتی هستند که هر چقدر به آنها فکر کنیم, به موارد ریزتر می رسیم. ممکن است در مرحله اول پاسخ همه این سئوالات برای یک کارخانه اهمیت یکسانی نداشته باشد. اینجاست که با حداقل ها باید شروع کرد. با توجه به تکنولوژی شبکه و ارتباطات صنعتی, امروزه ماشین آلات براحتی میتوانند با همدیگر تبادل اطلاعات کنند. اگر مشکلی در یک ماشین رخ داده است, میتواند آن را به اطلاع بقیه برساند تا آنها هم نسبت به وضعیت پیش آمده, هماهنگ تر عمل کنند. شاید بتوان اینطور تجسم کرد که ماشین آلات هوشمند, بجای اپراتورها با همدیگر همکاری میکنند. از طرف دیگر یادمان باشد تمامی فرایند ها بصورت همزمان در بانک اطلاعاتی کارخانه ذخیره می شود.

نسل چهارم انقلاب صنعتی

اپراتورها در کارخانه هوشمند

اپراتورها در یک کارخانه هوشمند, هوشمندانه عمل میکنند و با سپردن کارهای تکراری و یا خطرناک به ماشین آلات و همچنین واگذاری برخی تصمیات مهم به سیستم اتوماسیون هوشمند کارخانه, بر عملکرد آنها نظارت میکنند. اگر هم جایی نیاز به استفاده از نیروی کار دستی باشد, همکاری نیروی کار و سیستم هوشمند کارخانه, علاوه بر اینکه میزان بهره وری را بسیار بالا می برد, از میزان خطاهای انسانی هم بشدت می کاهند. از طرف دیگر, چون همانطوریکه قبلا هم ذکر شد, تمامی عملیات توسط سیستم جمع آوری اطلاعات در کف کارخانه بصورت نامحسوس ثبت میشود, عملکرد اپراتورها هم ثبت و ضبط میشود و در نهایت میزان مسئولیت پذیری آنها را افزایش میدهد. چرا که اینبار هیچ عملکردی از دید کارخانه هوشمند, دور نمی ماند.

اپراتورها در کارخانه هوشمند

مدیریت هنگام بروز خطا

در یک فرآیند تولید, خطا ها به دو دسته هشدار و خطاهای بحرانی تقسیم بندی میشوند. خطاهای هشدار دهنده, خطاهایی هستند که قبل از وقوع بحران جدی, هشدار لازم را به اپراتورها می دهند. در صورت بروز خطای هشدار دهنده, مشکل اساسی در روند تولید ایجاد نشده و سیستم کماکان میتواند به تولید خود ادامه دهد. در صورت بروز خطای بحرانی, فرآیند تولید قطعا متوقف میشود چرا که عامل ایجاد آن, یک مسئله حیاتی برای سیستم بشمار می رود. در یک کارخانه هوشمند, سیستم مانیتورینگ و نظارت هوشمند ماشین آلات, تمامی اطلاعات لازم برای نظارت دقیق و مستمر بر عملکرد ماشین آلات و روند تولید را در اختیار مهندسین ارشد و مدیران تولید می گذارد. چنانچه هر کدام از ماشین آلات دچار مشکل یا بحرانی شوند, مدیران تولید قبل از همه باخبر میشوند. اپراتور ماشین آلات هم با استفاده از سیستم نظارتی که کارخانه در اختیار آنها قرار میدهد, براحتی میتواند علت مشکل ایجاد شده را درک کرده و نسبت به رفع آن اقدام کند.

واحد نگهداری و تعمیرات از جمله بخشهایی است که میتواند استفاده حداکثری از سیستم کارخانه هوشمند نماید. با طراحی سیستم نگهداری پیشگیرانه و ثبت تمام وقایع و عملیات مربوط به خطای ماشین آلات, مشکلات بوجود آمده و نحوه برخورد با آنها میتوان از بروز بسیاری از خطاهای آتی جلوگیری کرده و بدین ترتیب نقش موثری در کاهش هزینه نگهداری کارخانه ایفا نمود.

داشبوردهای مدیریتی

در یک کارخانه هوشمند نسبت به سطوح مختلف مدیریتی در آن, هر مدیری متناسب با مسئولیتی که دارد میتواند به اطلاعات جمع آوری شده, دسترسی داشته باشد. سرپرست تولید, مدیر نگهداری و تعمیرات, مدیر بازرگانی, … و مدیر عامل هر کدام میتوانند داشبوردهای مدیریتی خود را داشته باشند. منظور از داشبورد مدیریتی, صفحات مانیتورینگی است که در آن مهمترین اطلاعات مورد نیاز هر مدیر دسته بندی و بصورت نمایش نشان داده میشود. هر مدیر با یک نگاه اجمالی به داشبورد خود, میتواند از سلامت عملکرد بخش تحت مدیریت خود در لحظه باخبر شود.

داشبورد مدیریتی کارخانه هوشمند

واحد IT - هسته مرکزی ارتباطات کارخانه هوشمند

واحد آی تی کارخانه با تهیه گزارشات مفصل از اطلاعات ذخیره شده, میتواند نقش مهمی در اصلاح تصمیم گیری های مدیران دیگر ایفاء کند. سر و کله زدن با حجم بالای اطلاعات و تهیه گزارشات مورد نیاز واحدهای مختلف قطعا کار تخصصی است. البته سیستم نرم افزاری پیاده سازی شده در یک کارخانه هوشمند, میتواند اطلاعات مفصلی در اختیار بخش های مختلف قراردهد. لکن اگر نیاز به تحلیل های بیشتری بود, از آنجا که ریزترین اطلاعات در بانک اطلاعاتی کارخانه ثبت شده است, واحد آی تی میتواند استفاده بسیار موثرتری از اطلاعات ذخیره شده بنماید.  امنیت بستر ارتباطی بین ماشین آلات و کاربران و همچنین نگهداری از سیستم شبکه صنعتی و بانک اطلاعاتی و اطمینان از عملکرد درست زیرساخت ارتباطی بین ماشین آلات, از وظایف دیگر واحد آی تی بشمار می رود.

واحد آی تی کارخانه هوشمند

نویسنده: مهندس جمال صدرالدینی – مدیر عامل شرکت احسان صنعت پاسارگاد

شرکت احسان صنعت پاسارگاد با 20 سال تجربه در مشاوره, طراحی و پیاده سازی سیستم های اتوماسیون صنعتی مبتنی بر PLC و IPC روی بستر SCADA, آمادگی ارائه خدمات مشاوره و پیاده سازی سیستم های فوق را در صنایع کشور دارد. جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

اگر علاقمند به دریافت لیست آخرین مقالات منتشر شده روز دنیا در صنعت برق و اتوماسیون هستید, کافی است در لیست مخاطبین شرکت احسان صنعت پاسارگاد ثبت نام کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات ما


پلتفورم Sysmac Studio شرکت امرن
 • 18
 • مهر
 • پلتفورم Sysmac Studio شرکت امرن

  پلتفورم OMRON Sysmac برای کنترل ماشین آلات شرکت امرن با ارائه نسل جدید کنترلرهای ماشین گام بزرگی در جهت ارتقاء سیستم های ...

  5 عامل ایجاد خرابیهای رایج در ماشین آلات صنعتی
 • 26
 • مهر
 • 5 عامل ایجاد خرابیهای رایج در ماشین آلات صنعتی

  5 عامل ایجاد خرابیهای رایج در ماشین آلات صنعتی خرابی در ماشین آلات صنعتی میتواند باعث توقف غیر منتظره, ضرر تولید و حتی ...

  مقایسه کامپیوتر صنعتی با PLC و PAC
 • 27
 • مهر
 • مقایسه کامپیوتر صنعتی با PLC و PAC

  مقایسه کامپیوتر صنعتی با PLC و PAC یک نگاه اجمالی به کنترلرها و بررسی فاکتورهای لازم برای انتخاب یکی از آنها تاریخچه: PLCها ...

  موارد مطرح در طراحی و راه اندازی سیستم اتوماسیون صنعتی یک کارخانه
 • 28
 • مهر
 • موارد مطرح در طراحی و راه اندازی سیستم اتوماسیون صنعتی یک کارخانه

  در دنیای امروزی, تکنولوژی امکانات بی نظیری برای بهبود روند نظارت بر کارخانه ها را برای مدیران به ارمغان آورده است. نظارتی که ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  28424312 - 021

  واتس آپ

  09336903097

  آدرس

  تهران, انتهای خیابان خالد اسلامبولی, خیابان 39, پلاک 22, طبقه سوم.

  پست الکترونیک

  info@ehsansanatpasargad.com

  برچسب ها